IKBY 'maaş krizi' sebebiyle protesto edildi

  • 13146
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 18 Aralık 2017 Pazartesi 16:52

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki Süleymaniye şehrinde bir araya gelen binlerce memur, "maaşlarının ödenmemesi ve yolsuzlukları" protesto etmek için kitlesel gösteri başlattı. Protestolar esnasında KDP binası ateşe verildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) Süleymaniye şehri ve çevre bölgelerdeki memurlar, maaşlarının ödenmemesi ve kamu kurumlarındaki yolsuzluğu protesto etmek için gösteri yapıldı.

Süleymaniye'deki Eğitim Müdürlüğü binası önünde toplanan öğretmenlere, kısa zaman içinde diğer memurlar ile vatandaşların da destek vermesiyle eylem kitlesel gösteriye dönüştü.

IKBY ve Irak merkezi hükümeti karşıtı sloganlar atıp Eğitim Müdürlüğü binasının önünden şehir merkezindeki meydana doğru yürüyüşe geçen öfkeli kalabalık, yaklaşık 3 senedir maaşlarını kesintili olarak almalarına sebep olan "maaş krizine" çözüm bulunmasını istedi.

Öğretmenlerin yanı sıra din adamları ve polis gibi her kesimden devlet memurunun katıldığı gösteride, "Artık Yeter", "26 yıllık yolsuzluk ve hırsızlığa son", "Yolsuzluk yapanlar yargılanmalı" ve "Öğretmen ve memur maaşları nerede" şeklinde yazıların bulunduğu pankartlar taşındı.

"ARTIK DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI"

AA muhabirine konuşan Sadık Ömer isimli gösterici,

"Hükümetten talebimiz, öğretmen ve tüm memurların durumunu düzeltmesi ve maaş kesintisine son vermesi. Artık dayanacak gücümüz kalmadı." ifadelerini kullandı.

Alınan güvenlik önlemlerinin evvelki gösterilere göre çok sıkı olmadığı görülürken, polisin eylemcilere yaklaşmadığı dikkati çekti.

Maaş krizi ile kamu kurumlarındaki yolsuzluğu protesto etmek isteyen Iraklılar, Süleymaniye kent merkezinin yanı sıra, Halepçe kenti ile Çemçemal, Kelar, Ranya ve Seyid Sadık gibi ilçelerde de gösteriler düzenledi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım