İdlib'te neler oluyor? İdlib neden önemli? Dünyanın gözü Türkiye'de

  • 2242
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 08 Ekim 2017 Pazar 14:00

Türkiye'nin de dahil olduğu İdlip’te ateşkesi koruma operasyonunun 2. gününde, Hatay ilinin Reyhanlı İlçesi’ndeki Oğulpınar Karakolu’ndan, İdlipb şehribe doğru Fırtına obüsleri ile 7 defa atış yapıldı. ÖSO güçleri, terör örgütü El Kaide bağlantılı El Nusra’nın devamı olan Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ) ile Ahrar’uş Şam’ın kontrolünde olan Suriye’nin Türkiye’ye komşu İdlib şehrine girmişti. Sınırda da hareketlilik yoğun. Başbakan Binali Yıldırım ise bugün yaptığı açıklamada "Rusya ile birlikte çalışacağız. İdlib'te güvenliği sağlayacağız" dedi.

Bugün saat 09.45 sularında Suriye sınırındaki karakoldan, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensuplarının ilerlediği İdlib’e doğru aralıklı olarak yapılan top atışları ile ÖSO’nun ilerleyişinin kolaylaştırıldığı ifade edildi.

Reyhanlı’ya gelip dün akşam Oğulpınar Karakolu’na geçen Türk askeri birlikleri ilçe merkezinde, ’En büyük asker bizim asker’ sloganı ile karşılandılar. Suriye sınırında Türk askerinin aldığı geniş güvenlik tedbirleri sürüyor. Sınırda hazır birlikler ve Leopar tanklarının da yer aldığı askeri araçlar da bulunuyor. 

İdlip’in, Reyhanlı’ya karayolu ile 45, kuş uçuşu 38 kilometre uzaklıkta bulunduğu dile getirildi. Bu sabah ateşlenen obüsler 40-45 kilometre uzağa atış yapabiliyor. 

SINIRDA HAREKETLİLİK

Fırtına obüslerinin yanında tanklar ve iş makineleri de sınırda konuşlanmış durumda. Bölgeye karşı taraftan gelebilecek roket, havan saldırılarına karşı hava savunma sistemi de kuruldu.

İdlib'deki çatışmasızlık bölgesine yapılacak intikal çerçevesinde, Hatay iline gelen çok sayıda zırhlı personel taşıyıcı ile obüs de Reyhanlı sınırına konuşlandırıldı. İntikalin yapılacağı İdlib'in sınır komşusu Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde askeri hareketlilik devam ediyor.

Türkiye'deki çeşitli birliklerden gönderilen yaklaşık 30 araçlık zırhlı personel taşıyıcı ile obüs de sınır karakollarına gönderildi.

İDLİB'İN ÖNEMİ NE?

İdlib'e yönelik Türkiye destekli ÖSO operasyonunun temelleri, Kazakistan’ın başkenti Astana’da Ankara, Moskova ve Tahran arasındaki görüşmelere dayanmakta. Üç ülke, Dera ve Kuneytra, Rastan ve Talbise ile Doğu Guta’daki çatışmasızlık anlaşması konusunda anlaşmaya varmışlardı. Eylül ayındaki son görüşmede İdlib’deki çatışmasızlık bölgesi üzerine anlaşma sağlandı. Üç ülke Suriye’deki bahsi geçen bölgelere 500’er gözlemci göndermek üzere uzlaştı.

İDLİB ŞU AN KİMİN DENETİMİNDE ?

İdlib’de şu anda etkin güç El Kaide’den ayrıldığını ilan eden El Nusra Cephesi’nin farklı cihatçı gruplarla kurduğu Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ) isimli çatı örgüt. Geçtiğimiz aylarda HTŞ ile Ahrar’uş Şam arasında yoğun çatışmalar yaşandı. Çatışmalar sonunda Ahrar’uş Şam İdlib merkezinden çekildi. HTŞ ile Ahrar’uş Şam arasında ideolojik olarak benzerlikler olsa da diğer güçler ile ilişkileri arasında farklar var. Ahrar’uş Şam, ÖSO grupları ile işbirliği yapıyor. Türkiye ile iyi ilişkileri olan Ahrar’uş Şam, son dönemde kendisini uluslararası alanda kabul ettirmeye çalışıyor.


HTŞ, Türk askerinin bölgeye gelmesine karşı doğrudan bir açıklama yapmadı. Diğer taraftan HTŞ ile bazı muhalifler, Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinden gelmeye hazırlanan çeşitli ÖSO gruplarının İdlib’e girmesine karşı çıkıyor. HTŞ, bölgeye gelmesi beklenen grupların ABD’den destek almasından rahatsız.

YPG’NİN YAYILMASI ENGELLENECEK

İdlib, Suriye rejimi ve Türkiye için farklı önemlere sahip. İdlib, Suriye rejiminin bütünü ile kontrolü dışında kalan tek eyalet ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yönetimine karşı savaşanların kalesi olarak görülmekte. İdlib’in HTŞ’den arındırılması bu açıdan Esad için önemli. Türkiye ise PKK terör örgütünün Suriye kolu PYD/YPG’nin İdlib üzerinden bir hat oluşturmasına engel olmak istiyor. YPG, Irak sınırından başlayıp Akdeniz’e kadar kesintisiz bir koridor oluşturmak için İdlib’in bir bölümünü ele geçirmek zorunda. Türkiye’nin İdlib içinde oluşturacağı askeri bölge, YPG’nin İdlib’e yayılmasının önünde engel olacak. Aynı zamanda buradaki sivillere güvenli bir bölge sağlanması ve bunun da olası bir göç dalgasının önünü kesmesi planlanıyor. İdlib’de şu anda 3 milyon 700 bin kişi yaşıyor.

TSK HAREKÂT MI YAPIYOR?

Askeri ve diplomatik kaynaklar, TSK unsurlarının eyleminin harekât değil intikal olduğunu ifade ediyor. İntikalde ve sonrasında yerel unsurlar ve Suriye rejimi ile çatışma amaçlanmıyor. Fakat TSK, olası tüm güvenlik risklerini de dikkate alıyor. İntikalin sorunsuz gerçekleşmesi için yerel silahlı grupların durumu değerlendiriliyor. HTŞ’nin bazı ÖSO gruplarının gelmesine karşı olması dikkate alınıyor. 

İDLİB'DE DÜN NELER OLDU?

Suriye'deki terör örgütü El Kaide bağlantılı El Nusra’nın devamı olan Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ) ile Ahrar’uş Şam’ın denetiminde olan Suriye’nin Türkiye’ye komşu İdlib şehrine Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri girdi.

Türkiye’nin desteklediği ÖSO güçleri, gruplar halinde Hatay ilinin Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan ve Fırat Kalkanı Operasyonu’yla terör örgütü DEAŞ’tan temizlenen Azez bölgesinden İdlib’e doğru harekete geçtiler.

Türkiye’de eğitilen ÖSO güçlerinin ilk işi Cilvegözü’nün Suriye tarafındaki Bab el-Hava Sınır Kapısı oldu. TSK destekli ÖSO güçleri, Heyet Tahrir el-Şam ve Ahrar’uş Şam güçlerinin kontrolündeki kapıyı kısa sürede ele geçirdi. ÖSO güçleri ardından İdlib’in merkezine doğru ilerlerken, sınırın güvenlik kontrolünü TSK aldı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım