Habur'da tanklar savaş pozisyonunda

Son Güncelleme: 24 Eylül 2017 Pazar 09:30

IRAK Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani’nin bağımsızlık referandumu ısrarına devam etmesi sebebi ile dün askeri sahada tansiyon iyice yükseldi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), pazartesi gününden beri Habur Sınır Kapısı TIR parkı karşısındaki sahada yaptığı tatbikatın seviyesini artırdı. Askeri kaynaklar, tatbikata katılan tank, top ve diğer paletli zırhlı araçlar, zırhlı personel taşıyıcıları ile personel sayısına takviye yapıldığını ve dünden itibaren tatbikatın 2. safhaya yükseltildiği bilgisini verdiler. Dün özellikle tankların yoğun şekilde manevra yapıp savaş pozisyonu aldıkları belirtildi. 

Bölgede gerilim artarken referanduma karşı çıkan Irak’ın Genelkurmay Başkanı Osman Ganimi de dün Ankara’ya geldi ve Genelkurmay Karargâhı’nda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’la uzun bir görüşme gerçekleştirdi. İki komutan, referandum yapılması durumunda sahada askeri olarak neler yapılacağına dair farklı senaryolar üzerinde görüş alışverişinde bulundu. Görüşmede terör örgütü PKK ile mücadele çerçevesinde Sincar’daki durumun da ele alındığı dile getirildi. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, bağımsızlık referandumunun şiddetle neticelenmesi halinde Kuzey Irak’a askeri müdahaleye hazır olduklarını söylemişti. 

TAHRAN’DA ÜÇLÜ ZİRVE


Referanduma karşı çıkan Türkiye, İran ve Irak genelkurmay başkanları arasındaki görüşme trafiği önümüzdeki günlerde de sürecek. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 4 Ekim’de Tahran’a yapacağı ziyaretten önce Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, İran’a giderek bu ülkenin Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri ile görüşecek. Askeri kulislerde, Akar’la birlikte Irak Genelkurmay Başkanı Ganimi’nin de aynı tarihlerde Tahran’da olacağı ve üç komutanın olası ortak bir askeri tutum belirlemek için üçlü zirve yapma ihtimalinin bulunduğu da konuşuluyor. 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım