Güney Kore tatbikatları hızlandırdı! Gerilim artıyor...

Son Güncelleme: 05 Eylül 2017 Salı 12:55

Kuzey Kore'nin hidrojen bombası hamlesinden sonra gerilim daha da arttı. Güney Kore yaptığı kapsamlı deniz tatbikatının fotoğraflarını paylaştı. Tatbikatta gerçek mermilerin kullanıldığı gözlendi. Ayrıca Trump, Güney Kore'nin füze taşıma kapasitesi üzerindeki kısıtlamaları kaldırdı ve Seul yönetimine milyarlarca dolarlık yeni silah satışına onayladı.

Üç gün evvel 6.3 büyüklüğünde depreme neden olan balistik bomba denemesi ile dünyayı ayağa kaldıran Kuzey Kore'ye karşı ABD ve Güney Kore'den hamleler gelmeye devam ediyor. Denemenin üzerine çok sert açıklamalar yapan Güney Kore tatbikatlara hız verdi.

Servis edilen yeni fotoğraflarda Güney Kore'nin büyük çapta bir deniz tatbikatı yaptığı görülüyor. Gemilerden gerçek mermiler ateşleyen Güney Kore, Kuzey Kore'ye gözdağı verdi.

ABD Başkanı Donald Trump, Güney Kore'nin füze taşıma kapasitesi üzerindeki sınırlamaları kaldırdı ve Seul yönetimine milyarlarca dolarlık yeni silah satışına onay verdi.

Mevcut kurallara göre Güney Kore'nin envanterindeki füzeler 800 kilometre menzilli ve 500 kg’a kadar savaş başlığı taşıyabiliyor. Konu ile alakalı bir basın açıklaması yapan Güney Kore Savunma Bakanlığı Sözcüsü Moon Sang Gyun,

"Sınırsız savaş başlığı taşıma kapasitesinin Kuzey Kore'nin nükleer ve füze tehditlerine karşı faydalı bir yanıt olacağına inanıyoruz"dedi.

Nükleer programı yüzünden gerginliğin arttığı Kuzey Kore'nin son füze denemesinden sonra Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) son bir haftada 2. defa olağanüstü toplandı.

Kuzey Kore'nin nükleer denemesinden sonra Güney Kore, bir takım füze denemeleri yapmıştı. Güney Kore Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore'nin nükleer tesislerinden birine saldırı simülasyonu yapıldığını açıklamıştı. Fransa, Almanya, İngiltere, Japonya, Çin, Güney Kore ve ABD gibi pek çok ülke denemeyi kınadı, Kuzey Kore'nin bölge barışı için tehdit oluşturduğunu ifade etmişlerdi.

En sert açıklamalardan biri de ABD Savunma Bakanı Mattis'ten gelmişti. Mattis,

"ABD'ye, Guam dahil olmak üzere topraklarına ya da müttefiklerimize yönelik herhangi bir tehdit olursa çok sert askeri karşılık vereceğiz." demişti.

Denemeden sonra açıklama yapan ABD Başkanı Trump,

"Kuzey Kore'nin sözleri ve eylemleri çok düşmanca ve tehlikeli olmaya devam ediyor. Çin için de büyük bir tehlike ve sıkıntı kaynağı olan haydut bir devlet. Kuzey Kore tek bir şeyden anlar!" dedi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım