Garibanın duyguları ile oynayan TOKİ çetesi çökertildi!

Son Güncelleme: 23 Eylül 2017 Cumartesi 09:02

İstanbul Kayapınar projesi kapsamında cazip fiyatlarla ev satışını fırsat bilen bir dolandırıcılık çetesi dar gelirli vatandaşların duyguları ile oynadılar.

Alınan haberlere göre; TOKİ’nin dar gelirli kişiler için yaptığı sosyal konut projeleri, dolandırıcılık çetelerinin de hedefi oldu. İddialara göre İstanbul Kayapınar projesi çerçevesinde cazip fiyatlar ile ev satışını fırsat bilen bir dolandırıcılık çetesi, Beyoğlu’nda ofis açtı ve bir de site oluşturup SMS üzerinden insanlara ulaşmaya başladı.

İnternet sitesindeki duyurularda, TOKİ’nin Kayabaşı’ndaki konut projesinin kura çekiminde yüzde 100 kazanma garantisi verildi. Çete üyeleri, 35 bin kişinin cep telefonuna “ TOKİ kura çekiminde yüzde 100 kazandırıyoruz” yazılı toplu mesajlar gönderdi. Bir inşaat firmasının da bilgilerini kullanan çete üyelerinin kapısını binlerce dar gelirli vatandaş çaldı.

Çete üyeleri, yüz yüze konuştukları vatandaşları “TOKİ ve KİPTAŞ’ta birlikte çalıştığımız arkadaşlarımız var. Kura çekiminde isminizi çıkarıyoruz” şeklinde ikna ederek TOKİ sitesinden alınan sözleşme örneklerini imzalattı. Binlerce vatandaş, bin TL’yi verilen hesaba yatırdı. Çete, kurada ev sahibi olanları tekrar arayarak, “5 bin TL daha para yatırmazsanız kuranızı iptal ettireceğiz” dedi ve bir defa daha dolandırdı.

Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, takibine giren çeteye yönelik operasyon yapıldı. Operasyonla gözaltına alınan Elif Y., Turhan D. ve Oğuz T. tutuklandı. Vurgun miktarının 1 milyon TL’yi aştığı tespit edildi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım