FETÖ'den tutuklu olan Atalay Demirci hakkında karar verildi

Son Güncelleme: 17 Ağustos 2017 Perşembe 17:27

FETÖ'nün darbe teşebbüsünden sonra başlatılan soruşturma çerçevesinde "Silahlı terör örgütü üyeliği" ve "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçlarından tutuklu yargılanan komedyen Atalay Demirci'nin, adli denetim koşulu ile tahliye edilmesine karar verildi.

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından başlatılan soruşturma çerçevesinde "Silahlı terör örgütü üyeliği" ve "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçlarından tutuklanan komedyen Atalay Demirci, adli kontrol koşulu ile tahliye edildi.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuklu sanık Demirci ile avukatı ve yakınları da katıldı. Duruşmaya, Demirci'nin kimlik tespiti ve iddianamenin özetlenmesinden sonra başlandı. Sanık Demirci, 1 sene 12 gündür tutuklu olduğunu, örgütün hiçbir kademesinde görev almadığını, yalnızca 2000 senesinde sonradan örgüte ait olduğunu öğrendiği Dünya radyoda program yaparak bu yapı ile tanıştığını savundu. Demirci, örgüt ile münasebetini şu sözlerle anlattı:

"Radyoda program yapmaya başlayınca örgütle ilişkim gelişti. Sonrasında turneler başladı. Gösteriler, cemaatin organizasyonu olduğunu bilmiyordum. 2007'ye kadar turneler devam etti. 2005 yılında ABD’de Türk derneğinin organizasyonunda Pensilvanya'ya gideceğimiz söylendi. O ziyareti orada öğrendim. Basında gösterilen o fotoğraf da orada çekildi. Biat ya da itaatle orada olmadım."

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile çekilmiş fotoğraflarının basına örgüt tarafından sızdırıldığını ve bir komedyenin darbeye teşebbüs suçlaması ile yargılanmasını sağlayarak davaların sulandırılmaya çalışıldığını öne süren Demirci,

"2005'teki çekilmiş fotoğrafımı servis edeceklerini düşünüyordum. Çünkü bunlara himmet vermedim, karımı kendi hür irademle kendim seçtim, çocuklarımın isimlerini kendim koydum." şeklinde konuştu.

Dünya Radyo'daki programının 7 sene devam ettiğini anlatan Atalay Demirci, bu süre zarfı içinde o dönem "cemaat" olarak bildiği FETÖ ile bağlantılı dershaneler, okullar ve derneklerde gösteri yaptığını ve radyo programcısı olarak yurt dışında organize edilen birçok programa katıldığını anlattı. Mahkeme Başkanı Cem Boztaş'ın iddianamede adı geçen Hakan Şükür ve Enes Kanter gibi kişilerle irtibatını ve yazışmalarını sorması üzerine sanık Demirci, şunları söyledi:

"Onlar, beşeri münasebetlerim olduğu için görüştüğüm kişilerdir. Şükür'le Sosyal Hizmetler Spor Kulübü yöneticiliğini yaptım sırada kulübün ihtiyaçları için yardım talebinde bulunmuştum. O zaman tanıdım. Kanter ise beni sosyal medyadan takip ettiğini görünce öyle başladı tanışıklığımız. Cemaat üstünden başlayan, devam eden bir ilişki değildi. Onu anlatmak istiyorum."

Örgütün hiyerarşik yapısı içinde olmadığını vurgulayan, FETÖ tarafından kullanıldığını, iyi niyetinden yararlanıldığını iddia eden Demirci,

"Ben komedyenim, insanları iyi güldürürüm. Örgüt asla ulaşamayacağı kitlelere benim üzerimden ulaşmaya çalıştı. Tek pişmanlığım, bir kişinin bile benim yüzümden bu örgüte sempati duymasıdır." dedi.

Demirci, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandığını ve örgüt ile ilgili bildiği her şeyi emniyette ve savcılıkta ayrıntıları ile anlattığını, örgütün şifreli haberleşme programlarını kullanmadığını öne sürerek tahliyesini talep etti.

Tanık beyanlarından sonra söz alan cumhuriyet savcısı, tutuklu bulunduğu süre ile mevcut delil durumunu göz önüne alıp Demirci'nin tahliyesine karar verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, etkin pişmanlıktan yararlanan tutuklu sanık Demirci'nin mevcut delil durumuna göre yurt dışına çıkış yasağı şartıyla adli kontrolle tahliyesine karar verdi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım