FETÖ darbe öncesinde KOKTOD’u kurmuş

  • 982
  • -1
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 23 Şubat 2018 Cuma 19:11

9 tutuklu sanık ile alakalı düzenlenen iddianamede, örgütün 15 Temmuz darbe teşebbüsünden bir gün evvel 90 silahlı askerden oluşan "Kolluk Kuvvetlerinin Toplumsal Olaylarda Desteklenmesi" (KOKTOD) birliği kurduğu ile alakalı bilgiler paylaşıldı.

Manisa ilinde Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimi ile alakalı soruşturma çerçevesinde 9 tutuklu sanık ile alakalı hazırlanan iddianamede, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe teşebbüsünden bir gün evvel 90 silahlı askerden meydaba gelen  "Kolluk Kuvvetlerinin Toplumsal Olaylarda Desteklenmesi" (KOKTOD) birliği kurduğu ile alakalı bilgilere yer verildi.

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma  Bürosu tarafından hazırlanan ve Manisa 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen  iddianamede, tutuklu sanıklar eski Manisa Merkez Komutanı albay Murat Yılmaz,  eski Manisa 8. Piyade Alay Komutanı albay Nihat Eryılmaz, eski yarbay Engin  Yücel, eski binbaşı Şükrü Özermiş, eski yüzbaşı Mustafa Tacıbozuk, eski  üsteğmenler İlhan Gözüyukarı, Tarık Demirtaş ile eski astsubaylar Ferdi Yörüyen  ve Yunus Bayat ile alakalı "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme",  "Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını  engellemeye teşebbüs etme", "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya  veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlaması ile üçer defa  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Bunun yanında, örgütün bölge talebe mesulü (BTM) olduğu öne sürülen üsteğmen Gözüyukarı ve FETÖ'nün mahrem imamları ile ankesörlü telefonla iletişime geçtiği iddia edilen astsubay Bayat hakkında "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçlaması ile 15 seneye kadar hapis cezası talep edildi.

Sözde "yurtta sulh konseyi"nce Manisa ve İzmir'de sözde "sıkıyönetim komutan yardımcısı" ilan edilen ve ölümü sebebi ile hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verilen eski Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Yavuz Ekrem Arslan ile sanık Yılmaz'ın darbe girişimi kapsamında irtibat ve koordinasyon halinde bulundukları bildirilen iddianamede, darbe teşebbüsünden günler öncesinden haberdar olduğu kabul edilen Yılmaz'ın, girişimin başladığı zaman da komutanlığa gidip diğer sanıklarla toplantı yaptığı ve bu kişilerin darbe girişimini desteklemek için harekete geçtikleri ifade edildi.

İddianamede, eski yarbay Yücel'in, 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığında ikmal astsubayı tutuklu sanık Yörüyen'i yanına çağırıp cephanelikten mühimmat almasını emrettiği, şüphelinin de cephane astsubayı R.E'den 6 bin G3 piyade tüfeği mermisi istediği ancak R.E'nin emrin yazılı olmaması ve kanunsuzluğu nedeniyle bu talebi yerine getirmediği vurgulandı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım