Fatih'te şok eden kalpazanlık! Daha vatandaşın eline geçmeden...

  • 4476
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 19 Ekim 2017 Perşembe 12:25

İstanbul ilinin Fatih ilçesinde elektrik mühendisi ve grafiker Ö.Ş. ile yardımcısı Z.A.Ç. kalpazanlıkta çığır açtı. Gerçeğinden ayırt edilemeyen para, pasaport ve henüz çoğu vatandaşın almadığı çipli kimlik kartının yanında her türlü belgeyi de basan çete üyesi iki şahıs, operasyon sonrasında tutuklandı. Çetenin ürettikleri sahte 100 lirayı ise 12 liraya sattıkları tespit edildi.

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı birimleri ihbar üzerine Fatih’te bir matbaayı takibe aldı. İşyerinde sahte para, pasaport ve kimlik basıldığını belirleyen evvelki gün yaptıkları operasyonda 28 suçtan sabıkası bulunan 50 yaşındaki Ö.Ş.  ve 24 suçtan sabıkası bulunan 57 yaşındaki Z.A.Ç.’yı gözaltına aldı.

Matbaada inceleme yapan polisler gözlerine inanamadı. İki kalpazanın yeni çipli kimlik kartından vizeli pasaporta kadar her belgenin sahtesini yaptıkları belirlendi. Zanlıların vatandaşları dolandırarak ele geçirdikleri kimlik bilgileri ile aranan şahısların ve çalıntı araçların yakalanmasını engelledikleri, yasadışı yollardan ülkeye giren göçmenlere sahte kimlik ve pasaport hazırladıkları tespit edildi.

İki şüphelinin bu şekilde PKK, DEAŞ ve FETÖ gibi terör örgütleri elamanlarının ülkeye girmelerini veya kaçmalarını sağladıkları anlatıldı. Aynı zamanda sahte çek, senet ve tapu da basan çete üyelerinden 200 bin lira değerinde sahte para da ele geçirildi.

ÇİPLİ KİMLİK KARTI 1000 TL

Gözaltına alınan şüphelilerden Ö.Ş.’nin elektrik mühendisi olduğu ve grafikerlik yaptığı öğrenildi. Z.A.Ç’nin ise ürettikleri sahte belgeleri alıcılara ulaştırdığı belirlendi. Çete üyelerinin sahte 100 lirayı 12 liraya, ehliyet ve kimliği 300 liraya, çipli kimlik kartını bin liraya, vizeli pasaportu 800 dolara, sahte TC pasaportunu ise 500 dolara sattıkları öğrenildi.

 Belgelere mühür ve damga da basan çete üyelerinin ürettikleri sahte belgelerin gerçeğiyle ayırt edilemediği söylendi. Fatih’te yedi aydır faaliyet gösteren çete üyesi iki kişi Jandarma’daki ifadelerinin ardından önceki gün İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi. İki şüpheli mahkeme ifadesinin ardından tutuklandı. 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım