Esenyurt'ta rüşvet operasyonu: Şarj aletimi getirdin mi?

Son Güncelleme: 10 Eylül 2017 Pazar 15:09

İstanbul Esenyurt Tapu Müdürlüğü’nde rüşvet çarkı kuran çeteye baskın yapıldı. İçlerinde tapu müdür yardımcıları ve emlakçıların da olduğu 47 zanlı gözaltına alındı. Rüşvetin günlük boyutunun 30 bin TL olduğu meydana çıktı. Çetenin rüşvet için “Şarj aleti” şifresini kullandığı belirlendi.

Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü birimleri, Esenyurt Tapu Dairesi’nde görevli bazı müdür yardımcıları ve memurlarının aldıkları rüşvet karşılığında yasadışı işlem yaptıkları yönünde ihbarlar aldı. Araştırmalar sonucunda rüşvet alan, veren ve aracılık eden 62 kişi tespit edildi. Bu kişiler arasında 3 müdür yardımcısı, 11 memur ve 33 emlakçı olduğu saptandı. Teknik ve fiziki takipten sonra başlatılan operasyon sonucunda 47 kişi gözaltına alındı.

Polis ekiplerinin yaptığı tespitlere göre; başta emlakçılar olmak üzere hızlı işlem yaptırmak isteyenler memurlara rüşvet veriyordu. Rüşvet vermeyen vatandaşların işlemleri ya yapılmıyor ya da ileri tarihlere atılıyordu. Vatandaşların muameleci ya da emlakçılarla gelmeden işlem yaptıramadıkları öğrenilirken, memurların yapamadığı usulsüzlüklerde devreye müdür yardımcılarının girip aldıkları rüşvet karşılığında işlemleri yaptıkları belirlendi.

Polisin incelemelerine göre; dairede günlük 30 bin lirayı geçen rüşvet çarkı dönüyordu. Müdür yardımcılarının devreye girdiği durumlarda aldıkları rüşvette katlanarak artıyordu. Tapu Dairesinde rüşvet alan memurların, rüşvet alacakları kişilere, “Şarj aletimi getirdin mi?” diyerek rüşvetlerini aldıkları tespit edildi. Tapuda işlem yapacak vatandaşların mağdur olmaması için operasyonun tatil gününde yapıldığı, diğer dairelerden kaydırma yapılacağı belirtildi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım