Esad insani ateşkes kararına uymadı

  • 1135
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 28 Şubat 2018 Çarşamba 08:58

Beşar Esad rejimi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından alınan Suriye'de bir ay ‘insani ateşkes’ kararını bozdu ve İdlib’e saldırdı. Saldırıda 4 sivil hayatını kaybetti.

İdlib Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) Müdürü Mustafa Hac Yusuf’un, AA'ya yapmış olduğu açıklamaya göre İdlib’in gerginliği azaltma bölgesi içinde bulunan Han Şeyhun ilçesine dün rejim kuvvetleri tarafından yapılan hava saldırışı sonucunda 3 kişi, El Habit köyünde de bir kişi olmak üzere,  toplamda  4 sivil hayatını kaybetti. Bununla birlikte 6 sivilinde yaralandığı ifade edildi.

Ayrıca İdlib'in güney bölesindeki kırsalda bulunan El Raffe ve Um Halahil köyleri ile; Hama'nın kırsal bölgesine dün öğle sularında hava saldırıları yapılmıştı. Cisr  eş Suğur ilçesine ise topçu kuvvetlerini saldırıları da bulunmuştu.

Rejim Kuvvetleri tarafından 25 Şubat tarihinde de Cisr eş Şuğur ve Kefer Zita'yı vurmuştu.

24 Şubat tarihinde alınan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararına göre insani yardımların yerlerine güvenli, engelsiz ve devamlı bir şekilde ulaştırılabilmesi ve bunun yanında durumu ağır olan hastaların ve yaralı sivillerin rahat bir şekilde alandan çıkarılması için tüm taraflardan bir an önce çatışmaları 30 gün süre ile durdurmaları istenmişti.

Esad rejimi bu karara ancak 2 gün dayanabildi. İdlib’e yapılan saldırı sonucunda 4 sivil katledildi. Böylece Esad’ın katillik vasfından hiçbir ödün vermediği de gözler önüne serilmiş oldu.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım