Dolmuşta şortlu kıza saldıran magandanın cezası kesinleşti

Son Güncelleme: 11 Mart 2018 Pazar 14:01

İstanbul ilinin Pendik ilçesinde şort giydiğinden dolayı üniversite öğrencisi Asena Melisa Sağlam’a minibüste saldırıda bulunan ve Türkiye’nin gündemine gelen Ercan Kızılateş’e verilen 3 sene 4 aylık hapis cezası netleşti.

Minibüste önünde oturan şortlu kızın önce saçını okşayan daha sonrada tahrik olduğunu söyleyerek genç kızı darp eden maganda Kızılateş, geçtiğimiz sene haziran ayında tutuklanmıştı. Hakkında ‘inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme’, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ ve ‘sarkıntılık yaparak cinsel saldırı’ suçlarından dolayı 11 seneye kadar hapis istemi ile dava açılmıştı.

SAPIĞININ CEZASI KESİNLEŞTİ

Alınan haberlere göre Anadolu 27. Asliye Ceza Mahkemesi, ‘laik ve sosyal hukuk devletinde kimsenin başkalarının kıyafet ve tercihlerine karışma hakkının bulunmadığını’ ifade etti. Bu durumun başka kadınların kıyafet ve yaşantılarına da müdahale ve baskı niteliğinde olduğu vurgulanan mahkemede, ceza verirken olayın diğer kadınlar üzerindeki etkisinin de dikkate alınıp üst sınırdan hüküm verdi.

Maganda’nın, “Tahrik oldum” sözünün cinsel taciz olduğunu ifade eden mahkeme heyeti, saçlarına dokunup da eylemini cinsel saldırı seviyesine çıkardığını dile getirdi. Kızılateş, toplamda 3 sene 4 ay hapse çarptırılarak tahliye edildi.

‘Vergi Kanunu’na muhalefet’ten hükümlü olan sanık, cezaevinden çıkamadı. Sanık avukatı, karara itirazda bulundu. Dosyayı inceleyen İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararında usule ve esasa dair herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı kararını verdi. İtirazı kabul etmeyen üst mahkeme, cezayı onadı.

 Kızılateş’in ‘vergi’ cezasının yanında Sağlam’a karşı eyleminden dolayı 1 sene 3 ay daha cezaevinde kaldıktan sonra denetimli serbestlikten faydalanacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım