Doğu Guta'da Kontrol Sağlandı

  • 2399
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 12 Nisan 2018 Perşembe 09:18

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Suriye ordusu Doğu Guta'da tamamen kontrolü sağladı.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın Suriye'deki ateşkesi izleme merkezi, Suriye ordusunun Doğu Guta'yı Ceyşul İslam’ın (İslam Ordusu) elinden aldığını açıkladı. 

Bölgeden ortalama 8000 militan ve 40.000 sivilin tahliyesi için anlaşma sağlandığı daha önce de dile getirilmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın Suriye'deki ateşkesi izleme merkezi yöneticisi Yuriy Yevtuşenko "Duma’daki çatışmalara son verildi. Militanların ve aile fertlerinin tahliye edilmesi için Duma’ya 100 otobüsten oluşan bir konvoy giriş yaptı, ilk grup bu otobüslerle tahliye edilecek. Toplamda 8 bine kadar militanın ve aile fertlerinden yaklaşık 40 bin kişinin çıkarılması planlanıyor” şeklinde konuşmuştu.

DOĞU GUTA NEREDE?

Suriye’nin başkenti olan Şam’ın merkezinin 10 km. doğusunda olan Doğu Guta iç savaştan en çok etkilenen bölge. Doğu Guta’da geçtiğimiz şubat ayında artan çatışmalara sebebi ile yüzlerce sivil hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler’in geçtiğimiz günlerde yaptığı insani ateşkes çağrısına rağmen bölgede çatışmalar bitmiş ya da durmuş değil.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım