DEAŞ'lı teröristin şifreleri çözüldü: Eğer amel yapmak istiyorsan...

  • 10499
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 18 Aralık 2017 Pazartesi 11:10

İstanbul ilinde bombalı eylem hazırlığında olduğu iddiası ile geçtiğimiz sene gözaltına alınan DEAŞ'lı terörist, sorgusunda içinde saldırı emirleri olan şifreli dosyaları anlattı. Şifreler çözülürken, teröristlerin hain planı kan dondurdu. Talimatta, "Eğer amel yapmak istiyorsan yani suikast tarzı iş, bu konuda da yardımcı oluruz. PKK, turist, rütbeli asker, polis, pilot, milletvekili gibi…" ifadeleri yer aldı.

Alınan haberlere göre, İstanbul Emniyet Müdürlüğü geçen senenin sonunda DEAŞ terör örgütünün İstanbul ilinde bombalı eylem yapacağına dair bir istihbarat üzerine H.B.'yi gözaltına aldı. Örgütte Osman kod adını kullandığı iddia edilen zanlının cep telefonundan Sultanahmet, Eminönü, Galata Kulesi ve İstiklal Caddesi'ne ilişkin turistik mekânların fotoğrafları ele geçirildi.

HER ŞEYİ ANLATTI

H.B.'nin aynı zamanda cep telefonuna 3 şifreli dosya yüklediği tespit edildi. Şüphelinin verdiği şifre ile açılan bir dosyadan, "Kardeşim nasılsın, yeni şifremiz senle beni tanıştıran kardeşin gerçek adı küçük harflerle iki de" ifadesi çıktı. Bu ifadenin şifresi çözülemeyen diğer iki dosyaya yönelik olabileceğini değerlendiren mahkeme, H.B.'ye sorguda Cihad ile kendisini kimin tanıştırdığının üzerinde yoğunlaştı. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin yoğun çabası üzerine söz konusu mesajı ve şifreli dosyaları Cihad'ın gönderdiğini Cihad ile kendisini tanıştıran kişinin ise Fatih olduğunu anlattı.

Bu ifade üzerine daha önce ele geçirilen mesajdan da yola çıkılarak söz konusu iki dosyanın şifresinin 'fatihfatih' olduğu belirlendi ve dosyalar açıldı. Açılan dosyalardan birisinden DEAŞ'ın gönderdiği yazılı eylem talimatı olduğu belirlendi.

'YANINA TEMİZ KARDEŞ YOLLARSAK...'

Talimatta,

"Kardeşim öncelik malzeme taşıma işi TNT, silah vb. bu eşyalar kardeşim genelde biiznilleh çok olmaz en fazla küçük bir çanta olur. Ve ağır olmaz. Bir şehirden alırsın diğer şehre götürürsün imkân varsa. Emniyet için aracın varsa ihtiyaçların karşılanır yoksa kiralanır. Masrafların bize ait. Cihadın birçok merhamelesi zor. Rabbim'den bu işleri kabul etmeni ve sana kolaylaştırmasını diliyorum. Tarassut genellikle yabancı turistlerin toplu gezdikleri, dolaştıkları yerlere yönelik… Malzeme yollarsak yine saklaman için depo tutman gerekirse ihtiyaç Allah'ın izni ile karşılanacaktır. Yanına temiz kardeş yollarsak kısa süreliğine misafir edebilir misin? Eğer amel yapmak istiyorsan yani suikast tarzı iş, bu konuda da yardımcı oluruz. PKK, turist, rütbeli asker, polis, pilot, milletvekili gibi… Ve orada bize hemen tarassut yap. Yabancı turistlerle alakalı İngiliz, Rus, Alman ve Amerikalı turistler nerede geziyorlar, toplu şekilde gemiye, otobüse biniyorlar mı bak… Ayrıca bu işlere başlamadan yeni bir hat alman lazım… Senden istenen ensarlık, bunlardan hangisini yapabilirsen İnşallah Allah sana bu işleri kolaylaştırsın kardeşim" ifadeleri yer aldı.

H.B.'ye 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlaması kapsamında 8 yıl ceza verildi. H.B.'ye talimatı veren Cihad Kod ile tanıştıran F.K. de yakalandı. F.K. 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım