Dava Başladı... Savcılık Zarrab'ın sırtını sıvazlıyor!

Son Güncelleme: 29 Kasım 2017 Çarşamba 06:57

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının ihlal edildiği ile alakalı davada yargılanan Halkbank Eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, avukatlarının erteleme isteği kabul edilmeyince, esastan görülen ilk jürili duruşmada dün hâkim karşısına çıktı. Son aylardaki hiçbir duruşmaya katılmayan İran asıllı Türk Reza Zarrab’ın tahmin edildiği gibi savcılıkla anlaştığı ve tanık olduğu da netleşti.

ATİLLA'NIN AVUKATI  ZARRABI SUÇLADI

Atilla’nın avukatı Victor Rocco, savunmasını yaparken Zarrab’ı ve eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ı suçladı. Rocco, Aslan’ın Zarrab’dan aldığı rüşvetler ile cebini doldurduğunu iddia ederken,

“Zarrab’ın Türkiye’de rüşvet ağı kurduğu biliniyor. Rüşvet verdiği kişiler arasında üst düzey yetkililer de bulunuyor” dedi.

ZARRAB HER ŞEYİ ANLATACAK

İddia makamı adına Savcı Yardımcısı David Denton, davanın sanıklarından Reza Zarrab’ın suçlarını kabul edip savcılık ile işbirliği yaptığını ve tanık kürsüsünde Atilla ile olan ilişkisini ayrıntılarıyla anlatacağını açıkladı. Zarrab’ın Atilla davasında kilit tanık olduğunu söyleyen Denton, sunacakları kanıtların Atilla’nın yalanlarını ve gizli işlerini göstereceğini savundu.

“Zarrab’ın kaynak sağladığını, Atilla’nın ise yöntem gösterdiğini” öne süren Denton, Atilla’nın 6.3 milyar dolarlık parasal işlemleri organize ettiğini savunarak, “Atilla ABD bu işin farkına varınca insani yardım adı altında sahte evraklar hazırlayarak aynı işlere devam etti” dedi.

SAVCILIK, ZARRAB’IN SIRTINI SIVAZLIYOR

Atilla’nın bu sistemin mimarı olduğu iddialarını kabul etmeyen Rocco,

“Yüksek makamlara ayakkabı kutularında rüşvet yollayan Atilla değil Zarrab’tı. Sanık sandalyesinde oturması gereken Reza Zarrab az ceza alma ya da hiç ceza almama umuduyla savcılıkla anlaştı. Savcılık Zarrab’ın sırtını sıvazlıyor” dedi.

Atilla’nın Zarrab’ın pek çok kurbanından biri olduğunu da ifade eden Rocco, ABD’nin yaptırımlar rejimine Türkiye veya Halkbank’ın uymak zorunda olmadığını şöyle aktardı:

“ABD, İran’a 5 bin km uzaktayken, Türkiye sınır komşusu ve iki ülke iş yapmak zorundaydı. OFAC da (ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Var-lıkları Kontrol Ofisi) tüm bunları baştan beri biliyordu.”

‘ZARRAB CEZAEVİNE KADIN SOKMAYA ÇALIŞTI’

Atilla’nın avukatı Victor Rocco, Reza Zarrab’ın Atilla’yı “hapisten çıkış kartı” olarak kullanmak istediğini belirtti. Zarrab’ın bu işlerden milyarlar kazandığını, Türk siyasilere de on milyonlarca rüşvet vererek işini gördüğünü iddia eden Rocco, Zarrab’ın New York’ta cezaevinde kaldığı günlerde bile gardiyanlara rüşvet vererek kadın sokmaya çalıştığını, içki, uyuşturucu ve yiyecek temin etmeyi başardığını ileri sürdü. 

TANIK OLARAK İFADE VERDİLER

Yargıç Richard Berman, duruşmanın başında savcılık makamına “Bugün kimleri tanık olarak çağıracaksınız” diye sordu. Denton, Zarrab dışındaki isimleri şöyle sıraladı: OFAC’tan (Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi) bilirkişi Mark Dubowitz, FBI ajanı Lisa Palluconi, FBI tanığı Bülent Bulut.”

ALTI AYRI SUÇLAMA

Reza Zarrab’ın sanıklıktan çıkarıldığı iddianamede yer alan biri tutuklu (Hakan Atilla), sekiz kişiye altı suçlama yöneltiliyor. Bunlar şöyle:

“ABD ve özellikle de ABD Hazine Bakanlığı’nı dolandırmak için kumpas kurma, Uluslararası Acil Ekonomik Güç Yasası’nı delmek için kumpas kurma, bankacılık sisteminde sahtekârlık yapma, bankacılık sisteminde sahtekârlık yapmak için kumpas kurma, kara para aklama, kara para aklamak için kumpas kurma.”

Öte yandan, dün mührü sökülen mahkeme belgelerine göre; Zarrab 26 Ekim’deki gizli oturumda hakkındaki 7 suçlamayı kabul etti. Belgelerden Zarrab’ın cep telefonu ve alkol gibi yasaklı ürünleri hapishaneye sokmak için infaz koruma memurlarına rüşvet vermeye çalıştığı anlaşılıyor. Bu olaydan ötürü de Zarrab’a bir suçlama daha yöneltildiği ortaya çıktı.  

Zarrab mahkemede bugün ve yarın ifade verecek.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım