Bu sene 4. oluyor... Kuzey Koreli asker Güney Kore'ye sığındı

Son Güncelleme: 21 Aralık 2017 Perşembe 08:01

Kuzey Kore'den kaçan bir asker, sabah erken saatlerde, askerden arındırılmış bölgeden (DMZ) geçip Güney Kore'ye kaçtı. Bu sene Güney Kore'ye kaçan 4. asker olan kişi, sorgulanmak üzere gözaltına alındı.

Güney Kore ordusunun yaptığı açıklamaya göre yerel saatle sabah 08.00 sularında sınırı yürüyerek geçen asker, kontrol noktasının bulunduğu sisli bölgede görüldü.  Kaçan askeri arayan Kuzey Kore ordusu muhafızlarının sınıra yaklaşması üzerine Güney Kore uyarı ateşi açtı.

Sınırı geçen asker, bu sene içinde Kuzey'den Güney Kore'ye kaçan 4. asker oldu.

Güney Kore'nin ulusal ajansı KBS'den alınan habere göre perşembe sabahı kaçan asker sınırın Gangwon vilayetinden geçti ve sorgulanmak üzere gözaltına alındı. Kuzey Kore'den 13 Kasım'da kaçan bir diğer asker, sınır muhafızları tarafından vurulup hastaneye kaldırışmış, askerden 'dev bağırsak solucanları çıktığı' ifade edilmişti.

HER SENE 1000 KİŞİ KAÇIYOR 

Kuzey ile Güney arasındaki askerden arındırılmış bölge dünyanın en sıkı korunan sınır bölgelerinden biri. Sınır boyu tel örgüler, kameralarla, elektrikli teller ve mayınlarla kaplı.

Güney Kore Perşembe günü yaptığı bir diğer açıklamada da iki Kuzey Koreli balıkçının tekneleri ile Güney karasularına geçip kaçtığını duyurdu.

Kuzey'den her yıl ortalama 1000 kişi Güney'e kaçıyor fakat çok azı askerden arındırılmış bölgeden geçmeye çalışıyor. Kuzey'den kaçanların çoğu Güney Kore'ye Çin üzerinden geçiyor.

Seul hükümetine göre 1953'ten bu yana 30 binden fazla Kuzey Kore vatandaşı Güney'e kaçtı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım