BM'ye göre DEAŞ tehdidi devam ediyor

Son Güncelleme: 23 Kasım 2017 Perşembe 15:09

Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis, IŞİD karşısında askeri zafer kazanılmasına rağmen, örgütün hala tehdit olarak mevcudiyetini devam ettirdiğini söyledi.

Kubis, BM Güvenlik Konseyi'nde, DEAŞ'ın Irak'ta yenilmesi ve ülkedeki gelişmelere ilişkin üye ülkeleri bilgilendirdi. 

DEAŞ'ın 2014'den bu yana Irak ve Suriye'de kontrol ettiği toprakların % 95'ini kaybettiğini ifade eden Kubis, 7,5 milyon kişinin de örgütün yenilmesi ile özgürlüğüne kavuştuğunu belirtti.

Bu süreçte binlerce kişinin öldüğünü ve yaralandığını vurgulayan Kubis, yüzbinlerce beyni yıkanmış çocuğun eğitimden mahrum kaldığını, şehirlerin tamamen yıkıldığını ve 6 milyon kişinin de yerinden edildiğini söyledi.

DEAŞ'ın binlerce Müslüman ve azınlık gruba karşı savaş suçu işlediğine ve bu grupların soykırıma maruz kaldığına dikkati çeken Kubis,

"IŞİD'e karşı zafer kazanılmasına rağmen, Irak'ta, bölgede, Avrupa ve ötesinde terör tehdidi devam ediyor" dedi.

DEAŞ'ın dünyanın her yerinde sivillere yönelik rastgele saldırılar düzenleyebileceğini belirten Kubis,

"IŞİD yenildi ama hala bitmedi. IŞİD'e karşı mücadele eden koalisyon güçlerine, bölge ülkelerine ve uluslararası topluma IŞİD'in tamamen yenilmesi ve Irak'ta ve bölgede istikrarı sağlamak için askeri ve askeri olmayan çabaları devam ettirmeleri çağrısı yapıyorum" diye konuştu.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım