Batı Şeria'ya asker sevkiyatı başladı... Gerilim artıyor!

Son Güncelleme: 07 Aralık 2017 Perşembe 13:03

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD'den başka birçok ülkenin büyükelçiliklerini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıyacağını öne sürdü. Netanyahu, İsrail'in Kudüs'ü başkent olarak kabul etmek isteyen birçok ülke ile iletişimde olduğunu ifade etti. Ayrıca Hamas lideri İsmail Haniye, İsrail'e yeni bir intifada çağrısında bulundu. AFP haber ajansı ise İsrail ordusunun Batı Şeria'ya asker sevkiyatında bulunduğunu duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın dün akşam ABD'nin İsrail'in başkenti olarak Kudüs'ü tanıdığını açıklamasından sonra gerilim artmaya başladı.  İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD'nin bu adımının ardından çok sayıda ülkenin de benzer adımlar atarak Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını öne sürdü. 

Hamas lideri İsmail Haniye ise İsrail'e karşı yeni bir intifada çağrısı geldi. Haniye'in açıklamasında, "Siyonist düşman karşısında yeni bir intifada başlatmak zorundayız" ifadesini kullandı. 

BATI ŞERİA'YA ASKER SEVKİYATI

AFP haber ajansı, İsrail ordusunun Batı Şeria'ya asker sevkiyatı yaptığını ilan etti. İsrail ordusundan yapılan açıklamada,

"Yapılan askeri durum analizine göre, Batı Şeria bölgesine çok sayıda tabur sevk edilmesi kararı alındı" ifadesi yer aldı. 

TRUMP'IN KARARINA TEPKİLER ÇIĞ GİBİ...

Washington yönetiminin aldığı tek taraflı karara tepkiler yağıyor. Uluslararası toplum hemen devreye girdi. Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler'den Trump'ın kararına karşı açıklamalar geldi.

ABD Başkanı Donald Trump, dün merakla beklenen konuşmasında, Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını ve Tel Aviv’deki Büyükelçiliği buraya taşıyacaklarını açıkladı. Beyaz Saray’daki basın toplantısında konuşan Trump, tüm dünyanın karşı çıktığı adımı “Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanımanın zamanı geldi” ifadesiyle duyurdu.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım