Başkentteki DEAŞ okulundan 60 çocuk kurtarıldı!

  • 3053
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 23 Kasım 2017 Perşembe 16:22

Ankara ilinde Tevhid Dergisi'nin de bulunduğu binada DEAŞ'ın ideolojisi doğrultusunda medrese eğitimi veren okuldan 60 çocuk kurtarılarak ailesine teslim edildi. Kapatılan okula çocuklarını gönderen aileler ile alakalı da ayrı bir soruşturmanın sürdürüldüğü ifade edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu savcılarından Velihattin Eldemir'in hazırladığı 82 sayfalık iddianamede, DEAŞ'ın Ankara'da faaliyet gösteren uzantılarına üye kişilerin tespit ve deşifresine yönelik yapılan çalışmalar sonucunda Etimesgut İlçesi'nde Tevhid Dergisi'nin bulunduğu binada küçük yaştaki 60 çocuğa yönelik medrese eğitimi verildiği tespit edildiği ifade edildi. 

EBU HANZALA KONUŞMACI OLARAK MEDRESEYE GELİYORMUŞ

İddianameye göre, DEAŞ üyeliği sebebi ile birden fazla kez gözaltını alınarak serbest bırakılan ve en son olarak tutuklanan  Ebu Hanzala' kod isimli Halis Bayancuk'un selefi/tekfirci görüşleri doğrultusunda küçük yaştaki çocuklara medrese eğitimi verildiği, ayda bir defa konuşmacı olarak buraya geldiği anlatıldı. 

AİLELERDEN 'BAĞIŞ' ALINIYOR

Zanlıların, eğitim gören çocukları Tevhid Dergisi'ne getirmek için aralarında para toplayarak minibüs aldıkları ve bunu servis olarak kullandıkları, aracın yakıt parasını çocukların ailelerinden aldıkları bağışlarla karşıladıklarının belirlendiği belirtildi. Şüphelilerin de çocuklarını Milli Eğitim Bakanlığı okullarına göndermek istemedikleri, 'İslami eğitim' adı altında DEAŞ örgütüne eleman sağlayan selefi/tekfirci bu yapının sözde medreselerinde eğitim aldırdıkları meydana çıktı. 

REINA SALDIRISININ AZMETTİRİCİSİNİ ANKARA'YA GETİRMİŞ

İddianamede, şüpheliler Şahabettin B., Fatih D., Semih D., Hüseyin Y., Mehmet A., Murat A. ve Ali Ş.'in Tevhid dergisine gelip giden kişilerle ilgilendikleri, sohbet ve toplantı organize ettikleri, toplantılara katılımın yüksek olması için çalışma yaptıkları, toplantılara zaman zaman Bayancuk'un müdafiliğini yapan Ankara Barosu avukatlarından şüpheli Emre B'nin de katıldığının anlaşıldığı kaydedildi. İddianamede, Bal'ın Reina saldırısının azmettiricisiYasser Mohammed Salem Radown'u otomobille Ankara'ya getirdiğinin tespit edildiği de vurgulandı.

PARLAMENTER SİSTEM VE DEMOKRASİ HEDEF OLARAK GÖSTERİLDİ 

Zanlıların 'dini öğrenme' adı altında dergide pazar günleri toplantı yaptıkları belirtilen iddianamede,

"Bu toplantılarda DEAŞ terör örgütünün yaşam ve eylem felsefesi olarak 'Cihat' kavramının radikal yorumu ile sadece 'silahla' olabileceği öğretisi ve devamında 'şehadet' kavramının empoze edilmesi ile birlikte, 'parlamenter sistemleri ve demokrasinin' din dışı, zorba, baskıcı ve Allah'a şirk koşan yönetimler olduğundan bahisle 'tağut devlet' olarak nitelendirildiği ve savaşılması gereken bir hedef olarak işlendiği değerlendirilmiştir" ifadelerine yer verildi.

İddianamede, çocuklarını DEAŞ'ın medrese eğitime gönderen velilerin bilgi sahibi olarak alınan ifadelerinde, çocuklarını eğitim sistemini beğenmedikleri için devlet okullarına göndermek istemediklerini, bu nedenle sözde medreselere gönderdiklerini söylediler. İddianamede, bu veliler için ayrı bir soruşturma yürütüldüğü de dile getirildi.

Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianame kabul edilirse, şüpheliler 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlamasıyla yargılanacak.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım