Barzani referandumdan çark etti!

  • 3059
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 25 Ekim 2017 Çarşamba 06:44

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, "Bağdat ile yaşanması muhtemel çatışmanın önlenmesi" amacıyla referandum neticesini “dondurduğunu” açıkladı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Türkiye dahil tüm bölge ülkelerinin yanı sıra ABD’nin karşı çıktığı bağımsızlık referandumunun neticelerini askıya aldı. IKBY Başkanı Mesud Barzani’ye yakınlığı ile tanınan Rudaw sitesinden alınan habere göre; Erbil bu kararı merkezi Bağdat hükümeti ile diyalog sürecini başlatmak için aldı.

Bu sabah saatlerinde yayınlanan açıklamada, IKBY yönetiminin savaş istemediği, Kürt bölgesinde ateşkes ilan edeceği ve tüm askeri operasyonları durduracağı ifade edildi.

Açıklamada, IKBY ve Irak halkının çıkarları göz önünde bulundurulup, Irak hükümeti ve dünya kamuoyuna, "ateşkesin sağlanması ve IKBY'deki tüm askeri operasyonların acilen durdurulması, 25 Eylül'de yapılan referandum sonuçlarının dondurulması ve IKBY ile merkezi yönetim arasında Irak Anayasası temelinde diyaloğa başlanması" önerisi sunuldu.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım