Ankesörlü telefon soruşturmasında 5 bin asker tespit edildi

  • 1369
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 03 Mart 2018 Cumartesi 12:06

FETÖ’nün mahrem oluşumu ile alakalı haberleşme sistemi “ankesörlü telefon” davasında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yaklaşık 5 bin ‘kripto’ asker belirlendi. Savcılık zanlılar listesinde bulunan askerleri Genelkurmay’a iletti.

FETÖ’nün 15 Temmuz’dan sonra mahrem oluşumunda görevli olan “imam”larının, kendilerini belli etmemek için kendilerine bağlı olan örgüt mensuplarını kontörlü telefon yöntemi ile aradığı tespit edilmiş ve bundan dolayı birçok şehirde soruşturmalar başlatılmıştı.

Başlatılan soruşturmalar çerçevesinde henüz ifşa olmayan ve FETÖ ile ilişiği bulunan pek çok subayın isimlerine erişildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sürdürülen soruşturmada da çok mühim bilgilere erişildi.

Başsavcılık yaptığı çalışmanın il aşamasında kontörlü-ankesörlü telefonlar ile görüşenlerin HTS dökümlerine ulaştı.  Böylece HTS dökümlerinde bulunan numaraları kullanmış olan askerler belirlendi. Yanlış veya hatalı bir işlem yapmamak için dökümden çıkan bu askerlerin aranma sıklığı incelendi.  Birçok defa aranan askerler listeye alındı. Bu işlemin ardından aynı telefondan başka askerlerin de ardışık bir şekilde aranıp aranmadığı ile alakalı inceleme yapıldı.

ÖNEMLİ GÖREVLERDE YER ALAN ASKERLER DE VAR!

Başlangıçta kontörlü-ankesörlü telefon görüşmelerine ortalama 50 bin askerin takıldığı gözlendi. Fakat daha sonra gerçekleştirilen analizin sonucunda FETÖ ile ilişiği olduklarına dair işaretleri fazla olanların sayısının yaklaşık 5 bin asker olduğu tespit edildi. Bu biçimde listeye son şekli verildi. Listede hala bazı önemli görevlerde olan askerlerin de olduğu dile getirildi.

'Kontörlü telefon' incelemesi sonucunda zanlıların sayısının en çok olduğu komutanlığın ise Kara Kuvvetleri Komutanlığı olduğu ortaya çıktı. Kara Kuvvetleri'ndeki zanlı sayısının yaklaşık 3 bin olduğu söylenirken, bu sayının Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda bin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı'nda da bin civarında olduğu dile getirildi.

Liste, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Genelkurmay Başkanlığı'na sevk edildi.  Savcılığın, belirli periyotlarla şüpheli listesinde bulunan askerler ile alakalı işlem yapacağı belirtildi.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım