Afrin ( Zeytin Dalı ) Harekatında 8. gün: Teröristlerden patlayıcı hainliği

Son Güncelleme: 27 Ocak 2018 Cumartesi 08:01

Suriye Afrin’de “Zeytin Dalı Harekatı” yapan Mehmetçik, 8. günde de PKK-YPG’li hainlere fırsat tanımıyor. Şu ana dek 343 terörist yok edildi. PKK’lı hainler boşalttıkları bölgelere çok sayıda patlayıcı yerleştirerek kaçıyor. Mehmetçiğin denetimindeki ÖSO, mayın temizliği yapıp Afrin’e doğru ilerliyor. İşte harekat ile alakalı son gelişmeler.

TSK tarafından, Suriye'nin Afrin bölgesindeki terör tehdidinin sonlandırılması için başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı 8. gününe girerken, yoğun yağış ve sis sebebi ile adım adım Afrin'e doğru ilerleyen Mehmetçik ve Özgür Suriye Ordusu birliklerine uçaklar gece boyunca mevzileri vurarak destek sağladı.

Terör örgütü PKK/PYD-YPG'nin Türkiye'nin başlattığı harekattın ardından silahlı üyelerini sivillerin arasına çektiği, çekildiği alanlara ise el yapımı patlayıcı (EYP), mayın ve bubi tuzakları döşediği belirtiliyor. Terör örgütünden temizlenen köylerde Mehmetçik patlayıcı temizliği yapıyor, kontrolü sağlanan bölgelerde güvenli noktalar oluşturuyor.

2 gün boyunca sıcak çatışmaların gerçekleştiği Cabel Burseya Dağı bölgesinde, taarruz anlayışıyla yapılan operasyona, 3 gündür yoğun yağış, sis ve çamur nedeniyle hareket etmenin zorlaşmasıyla ara verildi. TSK ve ÖSO güçlerinin dağda hakimiyet sağlanan bölgelerde mevzilenerek pozisyonlarını koruduğu, bölgede ileri harekâta ise havaların düzelmesi ile yeniden başlanacağı ifade edildi.

AFRİN SINIRINDA ELLER TETİKTE

Burseya Dağı bölgesinin yanı sıra Azez'de Afrin sınırındaki cephelerde ÖSO kuvvetleri nöbet tutmaya devam ediyor. Olası saldırılara engel olmak için için oluşturulan cephe hatlarında silahları ile nöbet tutan ÖSO askerleri, çamurlu bölgede güçlükle hareket edebiliyor. Zorlu arazi şartlarına rağmen cephe hattında elleri tetikte nöbet tutan ÖSO güçleri, zaman zaman YPG bölgelerinden gelen taciz ateşlerini de anında karşılık vererek püskürtüyor.

2 KAHRAMANIN ŞEHİT OLDUĞU PKK MEVZİLERİ YERLE BİR EDİLDİ

Harekatın yedinci gününde (dün), Piyade Üsteğmen Oğuz Kağan Usta ve Şehit Piyade Uzman Çavuş Mehmet Muratdağı'nın şehit edildiği mevziler yerle bir edildi.

 

Bölücü terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG'nin mevzileri havadan ve karadan ateş altına alındı. İki kahramanımızın şehit edildiği Darmık Dağı'nın karşısındaki PYD/PKK mevzileri savaş uçakları tarafından yapılan havadan bombardıman ile imha edildi. Bölge, Kilis'te sınır hattında konuşlu topçu birlikleri tarafından ateş altına alındı. Vurulan hedeflerden siyah dumanlar yükselirken, Türk askerleri ile ÖSO mensuplarının teröristlerle karadan girdikleri sıcak çatışmanın sesleri de Kilis'in sınır hattından duyuldu. Hatay'ın Reyhanlı İlçesi Şarkhamamı mevkisinden de Afrin'e yönelik top atışları yapıldı.

 
“IRAK SINIRIMIZA KADAR HİÇBİR TERÖRİST KALMAYACAK, HEPSİNİ TEMİZLEYECEĞİZ”

AKP'nin 121. Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'na katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Afrin operasyonuna ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin terörle mücadeleye ilişkin yeni hedeflerini ilan etti. İşte Erdoğan'ın sözlerinden satır başları:

KARARLI İLERLİYORUZ: Yakın bir zamanda terör örgütü adeta kıpırdayamaz hale getirilecektir. 343 terörist etkisiz hale getirildi.

TOPRAKLARINA DÖNECEKLER: Nasıl El Rai, Cerablus, El Bab'daki 2 bin kilometrekarelik alanda 100 bin insanın tekrar evlerine dönerek yerleşmelerine imkan sağladıysak Afrin'de de aynısını yapacağız. Biz ülkemizdeki mülteci kardeşlerimizin kendi topraklarına dönmesini sağlayacağız. Dönmelerinin yollarını açıyoruz.

MÜNBİÇ DE TEMİZLENECEK: Terör örgütleri, Amerika'nın bayraklarıyla bölgede şu anda cirit atıyor. Bunu neyle izah edeceğiz? Suriye'deki son terörist ortadan kalkana, bu ülke asli sahipleri için emin hale gelene kadar operasyonlarımızı sürdüreceğiz. Irak sınırına kadar hiçbir terörist bırakmayana kadar bu mücadelemizi devam ettireceğiz. Zeytin Dalı hedefine ulaşana kadar sürecek. Ardından Münbiç'i, bize söz verildiği şekilde teröristlerden arındıracağız.

ÖSO, AFRİN'E DOĞRU YENİ BİR CEPHE AÇMAYA HAZIRLANIYOR

TÜRK Silahlı Kuvvetleri ile birlikte Zeytin Dalı Harekatı'nı gerçekleştiren Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) komutanlarından Ahmed Osman, Afrin'e doğru yeni bir cephe açmaya hazırlandıklarını söyledi.

İngiliz Times Gazetesi'ne demeç veren ÖSO'nun Sultan Murat Tümeni'nin komutanı Ahmet Osman, Suriye içerisinden Afrin'e doğru yeni bir cephe açmaya hazırlandıklarını ve Tel Rıfat çevresindeki köyleri ele geçirmeyi hedeflediklerini belirtti. Osman,

“Kötü hava koşulları nedeniyle savaşçılar kolay hareket edemiyorlar. PKK'lı teröristler mevzilerini güçlendirmeye devam ediyor. Keskin nişancıları ve yüksek teknolojili silahları var. Cephe hattına çok sayıda mayın döşemiş durumdalar” dedi

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım