ABD'den YPG'ye verilen silahlar hakkında son açıklama

Son Güncelleme: 29 Kasım 2017 Çarşamba 06:45

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Suriye’de YPG’nin belkemiğini oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne ABD tarafından verilen büyük askeri araçların ve ağır silahları DEAŞ tehdidi tamamen atlatıldığında geri almak niyetinde olduğunu ifade etti. Fakat Pentagon açıklamasında YPG/SDG’ye gönderdikleri araç ve silahları ne zaman toplamaya başlayacakları ile alakalı bir takvim belirtilmedi.

Hürriyet’in sorusu üzerine Pentagon Sözcüsü Albay Robert Manning adına şu yanıt paylaşıldı:

'Mümkün olan yerlerde danışmanlarımız Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) verdiğimiz silahların ve diğer ekipmanın sadece DEAŞ’a karşı kullanıp kullanılmadığını takip edecek. 

Buna ek olarak, sahadaki ortaklarımız konumundaki güçler, onlara desteğimizin ön koşulu olarak Cenevre Sözleşmesi kapsamındaki silahlı çatışma hukukuna uymayı kabul ediyor. Niyetimiz bariz tehlikeler atlatıldığında onlara verdiğimiz büyük araçları, ağır silahları (ya da kurulması için ekip çalışması gerektiren silahları) geri almak.'

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım