ABD'den S-400 tepkileri gelmeye devam ediyor

Son Güncelleme: 30 Aralık 2017 Cumartesi 17:30

Rusya ve Türkiye’nin, S-400 savunma sistemlerinin teslimatı ile alakalı nihai anlaşmayı imzalamalarından sonra ABD’den tepkiler gelmeye devam ediyor. Bir NATO yetkilisi, Rusya yapımı S-400 füzelerinin değil NATO’yla uyumlu füze savunma sistemlerinin Türkiye için ‘en iyi seçenek’ olacağını iddia etti.

Adının açıklanmasını istemeyen bir Pentagon yetkilisi, Sputnik’e verdiği demecinde, NATO sistemleri ile birbirine entegre bir hava savunma sisteminin, Türkiye’nin, ‘kendini bölgedeki tehditlerden koruması için en iyi seçenek olduğunu’ savundu. 

Pentagon yetkilisi bunun yanında Türkiye’nin Rusya yapımı S-400 sistemleri satın alma planları karşısındaki endişelerini daha önce de paylaştığını hatırlattı. Türkiye’nin ABD’den füze sistemleri almaya devam ettiğini de ekleyen yetkili, bu sistemlerin Türkiye’ye teslimatını hızlandıracaklarını kaydetti.

NATO yetkilileri daha evvel S-400 sisteminin İttifak sistemleriyle uyumlu olmayacağı, bu nedenle de bu alımın bazı sıkıntıları beraberinde getirebileceği yönünde uyarılar yapmıştı. 

Rusya ve Türkiye, kullanımda olan en gelişmiş hava savunma sistemlerden biri olarak görülen S-400 füzelerine ilişkin nihai anlaşmayı dün imzalamıştı. Türkiye’nin füzelerin bir kısmı için avans olarak bir kısmı için de Rusya’dan aldığı krediyle ödeme yapmasını içeren anlaşma, 4 S-400 bataryasının teslimini öngörüyor.

Anlaşmaya göre Rusya Türkiye’ye ilk teslimatı Mart 2020’de yapacak.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım