ABD'den Menbiç'e iki üs daha

Son Güncelleme: 03 Nisan 2018 Salı 16:44

AA ABD'nin Menbiç'te iki üs inşa ettiği ile alakalı bir haber geçerken Fransız ajansı AFP de iki Amerikan üssünü görüntüleyerek bölgeye gönderilen takviye Amerikan kuvvetlerini haber yaptı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriye'nin Afrin bölgesinden alınmasından sonra sınırötesi operasyonları devam ettirme mesajları verirken gözlerin çevrildiği yerlerden biri de Menbiç oldu. 

Suriye'nin kuzeyinde, Fırat Nehri'nin batı yakasında, YPG'nin omurgasını oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) kontrolünde bulunan Menbiç ile alakalı ajanslardan arka arkaya haberler geliyor.

AA'ya göre ABD, Menbiç'te iki üs inşa ediyor.

ABD ordusunun Menbiç'in kuzeyindeki Dadat köyünün güneydoğusunda gözlem noktası olarak kullandığı bir alanı genişletip üsse çevirdiğini, bu amaçla bölgeye çok sayıda inşaat malzemesi ve iş makinası yönlendirdiğini haber yapan AA, ''Sözkonusu üs, Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi içindeki Cerablus ilçesi ile Menbiç cephe hattını birbirinden ayıran Sacu Çayı'na 8 km uzaklıkta'' dedi.

ABD, diğer üssü, cephe hattına 4 kilometre uzaklıkta yapıyor. Buradaki üs noktası Dadat köyünün güneyine denk geliyor. Nuaymiye isimli bir çiftliğe yerleşen ABD unsurları, alanı üsse çevirmek için çalışma yürütüyor'' diye devam eden AA, ''Tamamlanması halinde Nuaymiye, Fırat Kalkanı unsurlarına en yakın ABD üssü olacak'' vurgusu yaptı.

AA, Erdoğan'ın Menbiç'e yönelik operasyon işaretlerini artırması üzerine son günlerde ABD ordusunun bölgedeki güçlerini takviye ettiğini kaydederken 'zırhlı araçların bulunduğu konvoyla 300 ABD askerinin ulaştığını' iddia etti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım