ABD ve AB'nin PKK ile alakalı yeni planları

Son Güncelleme: 19 Şubat 2018 Pazartesi 08:51

Başkent Ankara’da hükümete yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre yeni bir plandan bahsedilmeye başlandı.

Son günlerde dillendirilen iddialara göre PKK kendini tasfiye ederek PYD çatısı altına girecek ve böylece ABD ve AB ülkeleri PKK terör örgütüyle işbirliği yapan ve onu destekleyen taraf olmaktan kurtulmuş olacak.

Daha önce de konu ile ilgilenen bazı akademisyen ve emekli askerin ifade ettiği bu iddia artık hükümet tarafından da konuşulmaya başlandı. İsmi verilmeyen önemli bir bakanlık, ABD ve batının oynadığı YPG – PYD oyunu ile alakalı ve PKK temelli problemleri yok etmek için bir uygulanacak bir planlarının olduğunu belirtti.

PKK İSMİ OLMAYACAK AMA İŞLEVİ DEVAM EDECEK

Bahsi geçen bakana göre ilk etapta terör örgütü PKK’nın tasfiyesi tartışma durumunda. En önemli iddia bu tasfiyenin ABD ve AB’nin yeni projesi olduğu. Suriye’de PKK ismi yok edilerek PYD ve YPG kuvvetlendirilecek ve sanki demokratik bir görüntü verilecek. İsim değişmiş olacak fakat işlevler bu iki grubun için devam edecek. Böylece Ankara’nın baskısı azaltılıp dikkatler başka bir yöne çevrilecek.

PYD’ye PKK YAMASI

Yapılacak bu yeni plan ile adeta PKK, PYD’ye yamanmış olacak ve terör örgütü PKK’yı desteklediği için eleştirilen bazı ülkelerin üzerindeki baskılar da azalacak.  PKK ise sivil siyaset görüntüsüyle silahlı bir oluşum olarak varlığını sürdürecek.

Geçtiğimiz dönemlerde Kuzey Irak için yapılan planlar Suriye’nin sınır bölgesine Kürtlerin yerleştirilmesi ile yeniden denenecek.

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım