ABD destekli DEAŞ karşıtı koalisyon DEAŞ'a destek veriyor!!!

  • 4315
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 14 Kasım 2017 Salı 14:29

Rusya Savunma Bakanlığı, DEAŞ'ın son kalesi olan Suriye'nin Ebu Kemal kasabasına yapılan operasyonun ABD öncülüğündeki uluslararası DEAŞ karşıtı koalisyonun DEAŞ'a verdiği desteği gözler önüne serdiğini ifade etti.

Rusya Savunma Bakanlığı, 9 Kasım'da Rus ordusunun atımlarından kaçmayı başaran DEAŞ militanlarının kilometrelerce uzunluktaki konvoylar ile Deyr ez Zor'a bağlı Ebu Kemal'den Suriye - Irak sınırındaki Sabha Vadisi'ne doğru ilerlediği esnada Rus insansız hava araçlarıyla kaydedilen fotoğrafları yayınladı.

 

 

 


 


'ABD'LİLER IŞİD MİLİTANLARINI VURMAYI REDDETTİ' 

Rus askeri grubunun uluslararası koalisyona iki defa başvurarak, Fırat Nehri'nin doğu kıyısındaki DEAŞ konvoylarını imha etmek için ortak operasyon düzenlemeyi önerdiğini söyleyen bakanlık,

"ABD'liler, Cenevre sözleşmesini gerekçe gösterip 'gönüllü olarak teslim olduklarını' savundukları IŞİD militanlarını vurmayı mutlak surette reddetti" dedi.

'KOALİSYON, RUS UÇAKLARININ MİLİTANLARI VURMASINI ENGELLEMEYE ÇALIŞTI'

Bununla beraber bakanlık, koalisyon güçlerinin Ebu Kemal'deki DEAŞ militanlarını korumak için Rusya Hava - Uzay Kuvvetleri'nin operasyonunu engellemeye çalıştığını da vurguladı.

Açıklamada,

"Ebu Kemal'den çekilen IŞİD militanlarının Suriye ordusunun ateşi altından güvenli bir şekilde çıkması için Rus uçaklarına koalisyon güçleri tarafından engelleme yapılmaya çalışıldı. Bu amaç doğrultusunda, koalisyon uçakları Ebu Kemal üzerindeki 15 kilometrelik hava sahasına çıkarak Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri'ne ait uçakları engelleme girişiminde bulundu" ifadeleri kullanıldı.

'ABD, IŞİD'İ ORTADOĞU'DAKİ ÇIKARLARI DOĞRULTUSUNDA KULLANMAK İSTİYOR' 

Bu arada bakanlık, ABD'nin IŞİD militanlarını Ortadoğu'daki çıkarları doğrultusunda kullanmak için koruduğunun altını çizdi.

"Koalisyonun benzer eylemleri, Suriye ordusunun Ebu Kemal'deki kararlı operasyonunun Washington'un Fırat'ın doğu kıyısındaki bölgeleri yönetmek için ABD yanlısı idari birimler kurma planlarını bozduğunu gösteriyor" şeklinde konuşan bakanlık, şu ifadelere yer verdi:

"Mevcut bulgular, terörle mücadele taklidi yapan ABD'nin aslında IŞİD'i Ortadoğu'daki çıkarları için kullanmak üzere koruduğunu tartışmasız bir biçimde gözler önüne seriyor."

Suriye ordusu, 9 Kasım'da, ülkede IŞİD'in elinde tuttuğu son bölge olan Ebu Kemal kasabasının tamamen özgürleştirildiğini duyurmuştu.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım