696 nolu KHK'da 'mektup' detayı

Son Güncelleme: 27 Aralık 2017 Çarşamba 09:59

Olağanüstü hal çerçevesinde çıkarılan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de (KHK) önemli bir düzenleme de Ceza Muhakemesi Kanunu'ndaki (CMK) ‘posta el koyma’ maddesi ile alakalı oldu. KHK ile savcıların talimatı doğrultusunda polis de bundan sonra mektupları açabilecek.

KHK ile yapılan değişiklikle şüpheli olduğu değerlendirilen mektup ve zarfların ‘savcıların talimatı ile kolluk memurları tarafından açılabilmesi’ mümkün hale geldi. 

Değişiklikten önce maddeye göre, suçun delillerini oluşturduğundan şüphe edilen, soruşturma ve davada adliyenin eli altında olması zorunlu sayılan postalara, savcı ve hakimin onanıyla el konulabiliyor, savcı ve hakim tarafından açılabiliyordu.

Bu düzenleme için 'tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçları, Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun’un 12. ve 13. maddelerindeki suçlar, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 67. ve 68. maddelerindeki suçlar' kapsamında kullanılması sınırı da konuldu. 

Bu arada KHK ile savcılara, mahkemelerin salıverme kararlarına itiraz etme yetkisi de tanındı. 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım