5 şehidin olduğu tank saldırısında Rusya Konkurs şüphesi...

Son Güncelleme: 05 Şubat 2018 Pazartesi 07:51

TÜRK Silahlı Kuvvetleri ve destek verdiği Özgür Suriye Ordusu kuvvetlerinin Afrin’e farklı cephelerden ilerleyişi sürerken, evvelki gün teröristlerin TSK’ya ait tankı vurmaları sonucunda 5 tank mürettabatı ile tank yanındaki bir askerin şehit düştüğü Şeyh Horoz bölgesi ile Darmık Dağı çevresi savaş uçakları ve Fırtına obüsleri ile bombalandı.

Bombalanan bölgelerde çok sayıda terörist etkisiz hale getirilirken, Darmık civarındaki Bülbül ile Huruz Dağı’nın bazı yerleri teröristlerden arındırıldı. Ayrıca, güvenlik kaynakları evvelki gün Şeyh Horoz’da TSK’ya ait Leopard tankına yönelik saldırının Rus yapımı güdümlü tanksavar silahlarından 9M113 Konkurs ile yapıldığını düşünüyor.

HAC BİLAL KÖYÜ DE TEMİZLENDİ

TSK ve ÖSO, Zeytin Dalı harekâtı çereçvesinde Afrin’in batısındaki Şeyh Hadid beldesine bağlı Hac Bilal köyünü PYD/PKK’dan kurtardı. Hac Bilal, Şeyh Hadid belde merkezine açılan otoyollara hâkim bir yükseklikte bulunuyor.

Darmık Dağı çevresinde İHA'larla tespit edilen terörist mevzileri ve karargâh olarak kullandıkları binalar da dün sabahtan itibaren savaş uçakları, sınır hattında konuşlu birliklerce çok namlulu roketatar ve Fırtına obüsleriyle vuruldu. Teröristlerden temizlenen bölgelere giren Türk askerinin, terör örgütü PKK/YPG’nin kullandığı binalardaki el yapımı patlayıcılarla tuzaklamalar ile mayına karşı arama ve temizleme çalışmaları da gün boyu devam etti.

935 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Genelkurmay tarafından, dün yapılan açıklamada harekât boyunca etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısının 935 olduğunu duyurdu. 

Güvenlik kaynakları evvelki gün Şeyh Horoz’da TSK’ya ait Leopard tankına yönelik saldırının Rus yapımı güdümlü tanksavar silahlarından 9M113 Konkurs ile yapıldığını değerlendiriyor. NATO kod adı ‘AT-5 Spandrel’ olan bu tanksavarın roketi yarı otomatik güdümlü ve komuta edenin optik cihaz üzerinden güdümleme/bakış sinyalizasyon sistemi ile hedefe uçuyor. 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım