2016 senesinde tehdit etmişti... Cezası belli oldu

  • 17463
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 15 Aralık 2017 Cuma 13:41

2016 senesinde LGBTİ’nin düzenlediği Onur Yürüyüşünden önce yaptığı basın toplantısındaki sözleri sebebi ile ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılamak’ suçundan yargılanan Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican, 4 bin TL adli para cezasına çarptırıldı. Mahkeme, cezanın 10 taksitte ödemesine de karar verdi.

Anadolu 44. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan karar duruşmasına, 6 seneye kadar hapsi istenen tutuksuz sanık Kürşat Mican ve müşteki Kıvılcım Arat ile taraf avukatları katıldı. Kürşat Mican son savunmasında,

“Halkı kin ve nefrete yönelik tahrik ettiğime dair ifadeleri kabul etmiyorum. Ben ve kurumum, farklılıklarımızı zenginlik olarak düşünüyoruz. Biz bu yürüyüşün yapılmaması için çağrı yaptık. Devletimiz de yardımcı oldu. Hatta valilik LGBTİ derneğinin bundan sonra faaliyet yapamayacağını beyan ettiler” dedi.

Hâkim, sanığı, ‘halkın bir kesimini cinsiyet farklılığına dayanarak aşağılama’ suçundan ve bunu da basın yoluyla yaptığından dolayı 6 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı.

Sanığın kişiliği, sosyal ve ekonomik durumu, yargılama sürecindeki davranışları ve suçun işlenmesindeki özellikleri dikkate alarak 200 gün adli para cezasına çeviren hâkim, 4 bin lira adli para cezasına çarptırılmasına ve 10 eşit taksitte ödemesine karar verdi.

Kürşat Mican, “Sayın devlet yetkilileri bunlarla bizi uğraştırmayın. Ya gereğini yapın ya da biz gereğini yapacağız. Yürüyüşü engelleyeceğiz. Önceden olacakları bildirdik, olacakların sorumlusu biz değiliz” demişti. 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım