150 ÖSO üyesi kaçıp Demokratik Suriye Güçleri'ne katıldı

  • 45502
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 20 Kasım 2017 Pazartesi 17:00

Suriye'nin kuzeyindeki Cerablus şehrinde Türkiye'nin destek verdiği ÖSO gruplarından ayrılan 150 kişi, YPG'nin de içinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri(DGS) saflarına geçti. ÖSO'cular aileleri ile ve silahları ile DSG'ye katıldı.

Demokratik Suriye Güçleri (DGS) kaynakları, Türkiye'nin eğitip donattığı ve Fırat Kalkanı'nda kullandığı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarından ayrılmaların devam ettiğini ifade etti. Ankara'nın 'PKK'nın Suriye kolu' şeklinde tanımladığı YPG'nin içinde yer aldığı DGS kaynaklarından alınan bilgilere göre Cerablus'ta ÖSO'ya bağlı El Sehva ve Cephel Şerkiya gruplarından 150 militan kaçarak DSG'ye katıldı. Cerablus'tan Menbiç'e geçip DSG'ye bağlı Menbiç Askeri Meclisi'ne katılan militanlar, ÖSO'dan ayrıldıklarına dair açıklama da yaptı. 

DEYR EZ ZOR'DA SAVAŞACAKLAR

ÖSO'dan ayrılanlar, Deyr er Zor vilayeti nüfusuna kayıtlı ve DSG'de eğitim aldıktan sonra DSG'ye bağlı Deyr er Zor Askeri Meclisi çatısı altında bölgenin kırsalında DEAŞ ile savaşacaklar.

20'Sİ KAÇARKEN YAKALANDI

Ayrıca ÖSO'ya bağlı Safva Tümeni'nin ÖSO'dan silahlı bir grubu Menbiç bölgesinde DSG saflarına geçmeye çalışırken yakaladığı belirtildi. Yakalanan 20 kişinin Cerablus'a götürüldüğü öğrenildi. Konuyla ilgili Sputnik'e konuşan Menbiç Askeri Meclisi Komutanı Faruk Kobani, Cerablus'taki ÖSO'dan 150 militanın kendilerine sığındığını belirterek şöyle konuştu:

''Cerablus'tan gelerek bize katıldılar. ÖSO'dan rahatsız olduklarını dile getirdiler. 150 kişi aileleri ve silahlarıyla bize katıldı. ÖSO'dan ayrılıp bize katılmaya gelen 20 kişi ise Menbiç yolunda, Sacur Çayı yakınında ÖSO'cular tarafından silahlarıyla birlikte yakalandı. " 

DSG SÖZCÜSÜNÜN ARDINDAN

Daha evvel de ÖSO'dan DSG'ye geçenler olmuştu, ama geçen hafta DSG Sözcüsü'nün Cerablus'ta ÖSO'ya sığınması bir ilk teşkil etmişti.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım