15 Temmuz'un en önemli davası başladı

Son Güncelleme: 01 Ağustos 2017 Salı 11:13

15 Temmuz darbe girişiminin merkez üstü olarak kullanılan ve derdest edilen komutanların tutulduğu yer olan Akıncı Üssü’ndeki faaliyetler ile alakalı açılan, 486 sanığın yargılanacağı davanın görülmesine, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, bugün başlandı. 29 Ağustos’a kadar devam edecek olan dava sebebi ile Sincan Cezaevi çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Sincan Cezaevi'ndeki duruşma salonunda görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar, avukatları ve izleyiciler katıldı. Duruşmayı, şehit yakınları ve gaziler ile Cumhurbaşkanlığı başdanışmanları Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi, Ahmet Karayiğit, Gülay Samancı ve Gülşen Orhan da takip etti.

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, AK Parti Siyasi ve Hukuki İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığındaki Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ile AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve bazı AK Parti milletvekilleri, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök ile bir grup CHP milletvekili de duruşma salonunda yer alanlar arasında.

Terör örgütü elebaşı Fetullah Gülen, darbe girişiminin kritik isimleri eski Yüksek Askeri Şura üyesi Akın Öztürk, "sivil imam"lar oldukları belirtilen Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Harun Biniş, Nurettin Oruç ve Hakan Çiçek ile uçak ile farklı noktaları bombalayan pilotların da içlerinde olduğu sanıkların yargılandığı davada duruşmalar, 29 Ağustos'a kadar Sincan Cezaevi'ndeki duruşma salonunda devam edecek.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Selfet Giray'ın başkanlığındaki yargılama, kimlik tespitinden sonra iddianamenin özetinin okunması ile sürecek.

Bu arada sanıklar salona alındıkları esnada bazı şehit yakını ve gaziler, "Katiller", "Vatan hainleri", "Cehennem sizi bekliyor", "FETÖ'nün köpekleri", "Amerika'nın köpekleri" diye tepki gösterdi. Bu esnada salonda görevli jandarma, izleyiciler ile sanıklar arasında bariyer oluşturdu. İzleyiciler, sanık avukatlarına da tepki gösterdi. Salonda, "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganı atıldı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım