15 Temmuz sonrası Kahraman ilan edilen yüzbaşı, 'FETÖ'cüyüm' diyerek teslim oldu

Son Güncelleme: 29 Aralık 2017 Cuma 08:02

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler’in koruma müdürü Yüzbaşı Burak Akın, “Ben FETÖ üyesiyim” dedi ve teslim oldu. Akın, 15 Temmuz gecesi darbeci askerlere direndiği gerekçesi ile kahraman ilan edilmiş ve madalya ile ödüllendirilmişti.

Alınan haberlere göre, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından en üst düzey bir itiraf geldi. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler’in koruma müdürü Yüzbaşı Burak Akın, “Ben FETÖ üyesiyim” diyerek teslim oldu. Ankara İl Emniyet Genel Müdürlüğü’ne gelen Akın’ın itirafı polisleri de şoka soktu. Sorgu odasına alınan Akın, örgütün kendisine baskı yaptığını ve bu baskılara dayanamadığını ifade etti. 

'YETER ARTIK DAYANAMIYORUM'

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne gidip teslim olan Akın, gözaltına alındı. Akın’ın itirafçı olduğu iddia edildi.“Yeter artık dayanamıyorum” diyen Yüzbaşı Akın’ın hangi baskılara maruz bırakıldığı merak ediliyor.


NE OLMUŞTU?

Yüzbaşı Akın, 15 Temmuz akşamı darbe ihbarı dolayısıyla Kara Havacılık Okulu’ndaki hareketliliği denetlemesi için Org. Hulusi Akar tarafından buraya gönderilen dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Salih Zeki Çolak’a koruma müdürü olarak eşlik etti. Kara Havacılık Okulu’ndaki incelemelerini tamamlamasından sonra dönüş yolunda Çolak’ın içinde bulunduğu araç, zaman kazanmak için Akın tarafından önce ODTÜ kavşağında bekletildi. Daha sonra da 15-20 km gibi çok düşük bir hızla Genelkurmay Başkanlığı’na gidildi.

Bu sırada Genelkurmay Başkanlığı’nı ele geçiren Özel Kuvvetler, Salih Zeki Çolak’ı karargâha girer girmez yere yatırıp derdest etti. Yol güzergahındaki bu beklemelerin de karargâhtaki FETÖ hazırlığı nedeniyle olduğu tahmin ediliyor. 

Yüzbaşı Burak Akın, 15 Temmuz gecesi darbecilere direndiği gerekçesi ile kahraman ilan edilmiş ve madalya ile ödüllendirilmişti. Kamera görüntüleri de ortaya çıkan olaylarda, Burak Akın, darbe girişimini engellemeye çalışırken bacaklarından vurulmuş, yaralarına turnike yapmak isteyince darbeci askerler tarafından “Turnike yok” denilerek engellenmişti. Darbeci askerlerden biri, Akın’ı vurduğunu inkar etmişti.

Anadolu Ajansı, konu ile alakalı bir video hazırlamıştı:

 

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım