15 Temmuz davalarında o dosyalar ayrılacak

Son Güncelleme: 25 Aralık 2017 Pazartesi 10:35

15 Temmuz’dan sonra açılan 1400’e yakın darbe davasında hakim karşısına çıkan erlerin dosyaları ayrılmaya başlandı. Böylece erlerin yargılanması daha kısa zamanda bitecek.

Darbe girişimi sonrası İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 1400’e yakın dava açıldı. Açılan davalarda 168’i eski general olmak üzere yaklaşık 7000 eski asker yargılanıyor.  

SUÇA KARIŞMAYANLAR KISA SÜREDE BELİRLENECEK

Bu davalarda rütbeli askerler dışında erlerin en yoğun olarak yargılandığı davalar, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne işgal girişimi, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanı dosyaları olarak biliniyor. Devam eden davalarda en çok tartışılan sanıklar ise erler oldu. Darbecilerin emriyle çok sayıda bölgeye götürülen erlerden, suça karışmayanların kısa sürede belirlenebilmesi için harekete geçen mahkemeler yeni bir yöntem belirledi. Rütbeli eski askerlerin yargı sürecinin uzaması ihtimaline karşı, birçok davada erlerin dosyaları ayrılmaya başlandı.


AYRILAN İLK DAVALAR FSM VE SABİHA GÖKÇEN 

Ayırma kararı verilen ilk dosya Sabiha Gökçen Havalimanı’nın işgali girişimi davası oldu. İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, tutuklu 28 rütbeli subay ve astsubay dışında 34 er tutuksuz yargılanıyordu. Diğer davalardan farklı olarak rütbeliler için geçen ay karar verilirken tutuksuz yargılanan erlerin dosyaları önümüzdeki günlerde görülecek. Erlerin dosyalarının ayrıldığı ikinci dava ise Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün tek taraflı trafiğe kapatılmasıyla ilgili dava oldu. 

1 yarbay, 1 binbaşı, 1 yüzbaşı, 1 üsteğmen, 10 uzman çavuş ve 46’sı tutuksuz 47 er olmak üzere toplam 61 sanığın yargılandığı davada erlerin dosyaları ayrıldı. ‘Tefrik’ kararlarının uygulandığı son dava ise Kartal Köprüsü ve Samandıra gişelerini tutan askerlerle ilgili süreç oldu. Uygulamanın, 34 kişinin hayatını kaybettiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü davası dışında diğer davalarda da yapılması bekleniyor. Uygulama ile erlerin yargılanmalarının kısa sürebileceği değerlendiriliyor.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım