Myanmar kan ağlıyor... Bir ayda 6700 Arakanlı...

  • 18428
  • 0
YORUM EKLE
Son Güncelleme: 15 Aralık 2017 Cuma 14:08

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütü, Myanmar'da Ağustos ayında baş gösteren şiddet olaylarında bir ay içinde 6700 Arakanlı'nın öldürüldüğünü açıkladı.

MSF'nin, Bangladeş'e kaçan Arakanlılar ile görüşerek yaptığı araştırmaya dayandırdığı veriler, bugüne kadar açıklanan resmi ölüm rakamlarının epey üzerinde.

Resmi açıklamalara göre, olaylarda 400 kişi hayatını kaybetti. MSF bu verilerin, 'Myanmar'ın yaygın çaptaki şiddetinin bugüne kadarki en açık göstergesi olduğunu' belirtti.

Örgüt, Ağustos ayında başlayan olaylardan sonra 647 bin Arakanlı'nın Bangladeş'e kaçtığını ifade etti. MSF'ye göre, 25 Ağustos ve 24 Eylül tarihleri arasında Myanmar'da en az 9000 Arakanlı yaşamını yitirdi.

'En ihtiyatlı tahminlere göre bu ölümlerden en az 6700'ünün şiddet sonucu gerçekleştiğini' ifade edirn örgüt, ölenlerden 730'ununsa beş yaş altındaki çocuklar olduğunu belirtti.

Myanmar ordusu suçlamaları kabul etmiyor

Myanmar ordusu, Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu'nun, Arakan eyaletindeki polis noktalarına saldırı düzenlemesi ardından büyük bir operasyon başlatmıştı.

Myanmar ordusu daha önceki açıklamalarında, 'olaylarda yaklaşık 400 kişinin öldüğünü, bu kişilerin de büyük bölümünün de Müslüman teröristler olduğunu' iddia etmişti.

Ordu, operayonla ilgili yaptığı soruşturmanın sonucunu da Kasım ayında açıklamış ve insan hakları ihlali suçlamalarını reddetmişti.

Myanmar ve Bangladeş, Bangladeş'teki kamplarda yaşayan yüz binlerce Arakan Müslümanı'nın Myanmar'a geri yollanmasını amaçlayan bir anlaşma imzaladı.

Kaynak: idealhahaber.com

YORUM YAZ

Güvenlik Kodu
Lütfen Dikkat Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Küfür, hakaret, ırkçılık, siyasi, spam, ticari reklam vb. içerikli yorumlar yayınlanmaz, bu yorumları yapan kişiler sistem tarafından yasaklanır.
Bursa Web Tasarım